تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

مولفه اتمسفری MJO و کاهش دمای هوا طی روزهای آینده

  با قرار گرفتن مولفه اتمسفری MJO  در فاز 7 از ابتدای ماه جولای 2015 انتظار بر این است که وضعیت اقلیمی کشور تا حدود زیادی خصوصا در نیمه شمالی کشور  با تغییرات مواجه گردد و ما شاهد کاهش گرمای نسبتا شدید روزهای اخیر در چند روز آینده باشیم.

  نمودار پیش بینی نوسانات MJO  در طی روزهای آینده

  مولفه اتمسفری MJO  به جا به جا شدن چرخه همرفت( حرکت توده های ابر، وزش باد، جابه جایی استورم تراک بارش و تغییرات در فشار سطح دریا) از سمت غرب به شرق و در نزدیک خط استوا گفته میشود، این مولفه در واقع به یک آشفتگی اتمسفری interseasonal گفته میشود که از انسو متمایز است و میتواند بسته به قوی بودنش تاثیرات شدید ناگهانی بر وضعیت آب هوای کره زمین به شکل وقوع طوفان های اقیانوسی  و یا بسط و گسترش هوای سرد قطبی به عرضهای میانه جغرافیایی بسته به فصول مرتبط داشته باشه.

  در تصویر بالا تاثیرات شماتیک فاز 2 MJO یعنی قرار گرفتن چرخه همرفت در منطقه اقیانوس هند به تصویر کشیده شده است که میتواند منجر به آغاز دوره مرطوب در جنوب غرب آسیا و ایران گردد.

  تاثیرات MJO  در همبستگی با انسو و همچنین موعد زمانی رخ داد میتواند متفاوت باشد در نمودار بالا برای روزهای آینده فاز 7 MJO  و از نوع قوی آن به تصویر کشیده شده است که این رخ داد منجر به کاهش ارتفاع ژئوپتانسیل در ترازهای بالای جو ( 200 هکتوپاسکال) خواهد گردید.

  نقشه آنومالی ارتفاع ژئوپتانسیل تراز 200 هکتو پاسکال - فاز 7 مولفه اتمسفری MJO ماه جولای

  با عنایت به مواردی که در بالا گفته شد و کاهش ارتفاع در ترازهای بالایی جو ، زبانه های سامانه پرفشار مهاجر شمالی مجال نفوذ به نیمه شمالی و همچنین شمال شرق کشور را خواهد یافت.

  نقشه آنومالی فشار سطح دریا- فاز 7 MJO  مولفه اتمسفری MJO - ماه جولای

   

  با توجه به مواردی که در بالا گفته شد و با استقرار مرکز هوای سرد در منطقه آسیای میانه ، این هوای سرد به بخشهای شمالی و همچنین شمال شرقی کشور در طی روزهای آینده نفوذ خواهد کرد.

  نقشه آنومالی دمای هوا در تراز 850 هکتوپاسکال در طی فاز 7 مولفه اتمسفری MJO - ماه جولای

   

  مدل پیش بینی بلند مدت CFSv2  نیز در تازه ترین آپدیت خود به این موضوع تاکید ویژه ای دارد:

   

  شایان ذکر است که وقوع فاز گرم انسو ( النینو) نمیتواند منجر به گرمایش دمای هوا در طی فصل تابستان در محدوده جغرافیایی-اقلیمی ایران شود.

  نقشه رگرسیون و همچنین همبستگی انسو با آنومالی دمای هوا در 2 متری سطح زمین در طی ماههای جولای-آگوست-سپتامبر بر اساس داده مرکز اقیانوس شناسی ایالات متحده امریکا


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 12 تير 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160146
 • بازدید امروز :43423
 • بازدید داخلی :2234
 • کاربران حاضر :70
 • رباتهای جستجوگر:327
 • همه حاضرین :397

تگ های برتر