تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

سيل گلستان را همچنان تهديد مي کند

  سيل گلستان را همچنان تهديد مي کند
  گلستان - مورخ دوشنبه 1394/05/19 شماره انتشار 19040

  فريده ستايشگر- بيستم مردادماه سال 80 آنقدر باران باريد تا سيلي به راه انداخت که حداقل در 5 دهه گذشته در اين کشور بي سابقه بوده است. اين سيلاب مهيب با 248 کشته،190 مفقود و 618 ميليارد ريال خسارت مالي، موجب ويراني قريب به 5 هزار کيلومترمربع منطقه شهري و روستايي شد. هنوز مردم اين استان غم از دست دادن عزيزان و ويراني خانه و کاشانه خود را فراموش نکرده بودند که در 21 مرداد سال بعد آن (81) سيلي ديگر رخ داد. اين حادثه هم بيش از 50 قرباني داشت. سه سال گذشت تا اينکه در نهم مرداد 84 بار ديگر سيلابي در کلاله به وقوع پيوست که گفته مي شود 25 نفر از مردم را به کام مرگ کشاند، ده روز بعد بار ديگر روانابي به راه افتاد که بر اثر آن 28 نفر کشته و 12 هزار نفر بي خانمان شدند. از آن زمان تاکنون، هرساله سيل هاي کوچک و بزرگ در گوشه و کنار اين استان رخ مي دهد و زخمي بر پيکره رنجور آن مي زند. حال در چهاردهمين سال اين حادثه تلخ قرار داريم مدل هاي هواشناسي حاکي از وقوع بارش هايي باشدت بيش از نرمال در برخي از مناطق بويژه گلستان و خراسان شمالي است.

   

  احتمال سيلابي شدن طي روزهاي آينده وجود دارد

  دبير کارگروه اقليم و هواشناسي پژوهشکده محيط هاي خشک کشور در گفتگو با خراسان و با اشاره به بررسي مدل هاي جوي در زمان وقوع سيلاب هاي 80 و 81 گفت: بررسي هايي که انجام شده نشان مي دهد در آن سال ها يک مرکز کم ارتفاع تراز فوقاني جو و نفوذ سامانه مهاجر اروپايي از عرض هاي بالاي جغرافيايي که از قاره اروپا به سمت سواحل درياي خزر در حرکت بوده، همزمان شده بود.

  نقشه ناهنجاری ارتفاع ژئوپتانسیل در تراز 500 میلی بار جو- مرداد ماه 1380 خورشیدی

  ( سیل تاریخی جنگل گلستان)

  نقشه ناهنجاری فشار سطح دریا - مرداد ماه 1380 خورشیدی

  ( سیل تاریخی جنگل گلستان)

  نقشه ناهنجاری دما در لایه نزدیک به سطح زمین - مرداد ماه 1380 خورشیدی

  ( سیل تاریخی جنگل گلستان)

  امير محسن ظهوريان با بيان اينکه مدل هاي جهاني پيش بيني بلندمدت بارش هاي بيش از حد نرمال را براي بخش وسيعي از کشور نشان مي دهد، افزود: براي چند روز آينده بارش هاي شديد براي استان هاي گلستان، سمنان و خراسان شمالي پيش بيني مي شود که احتمال سيلابي شدن وجود دارد.وي با بيان اينکه پيش بيني دقيق و به موقع و اعلام هشدار مي تواند، اثر زيادي در کم کردن خسارت ها داشته باشد، خاطرنشان کرد: منابعي که در اختيار سازمان هواشناسي قرار دارد، محدود و از نقشه هايي با رزولوشن خيلي پايين و بزرگ مقياس برخوردار هستند، براي شناسايي اين پديده ها نياز مبرمي به تجهيزات پيشرفته وجود دارد. در اين بين رادارهاي هواشناسي از اهميت زيادي برخوردار هستند و مي توانند اطلاعات دقيقي از ميزان آب قابل بارش، شدت بارش در سطح زمين، مقدار بارش در مدت زمان مشخص و رهگيري مسير توفان و باران و شناسايي پديده هاي مخربي مانند سيل و ... را در اختيار کاربران قرار دهند. وي برنامه آموزشي و کدبندي هشدارهاي هواشناسي و البته بومي سازي مولفه هاي اتمسفري را از ديگر اولويت ها و نيازها براي شناسايي و اعلام پديده هايي همچون سيل برشمرد و گفت: برخي از مولفه هاي اتمسفري حتي از راه دور نيز بر اقليم کشورما اثرگذار است که نيازمند بومي سازي و الگوسازي هستند.

   

  تغيير رژيم بارش ها

  يک کارشناس حوزه منابع طبيعي هم با اشاره به رابطه حفظ پوشش گياهي و کاهش خسارت سيل به خراسان گفت: تغييرات اقليمي، موجب تغييرات و رژيم بارش ها شده است، بارش باران طي سال هاي اخير عمدتا به صورت نقطه اي و شدت بسيار زياد رخ مي دهد که به دليل تخريب پوشش گياهي، در مدت کوتاهي تبديل به رواناب خواهد شد.صفري افزود: حفظ پوشش گياهي و عدم تغيير کاربري اراضي کشاورزي و البته جلوگيري از تخريب عرصه هاي جنگلي و مرتعي، مهم ترين پارامتر براي مديريت حوزه هاي آبريز و البته پيشگيري از خسارت هاي احتمالي از وقوع سيلاب هاست.

   

  اخذ رويکردهاي جديد

  رييس پژوهشکده محيط هاي خشک کشور هم با بيان اينکه قصه سيل در گلستان قصه پرغصه است، به خراسان گفت: اين استان با توجه به شرايط جغرافيايي و قرارگيري در پاي دامنه هاي البرز شرقي و قرارگرفتن در مسير شهر مقدس، داراي حجم بالاي تردد از برخي مناطق پرخطر است که هميشه در معرض تهديد سيل قرار دارد. عباسعلي قزل سوفلو افزود: سيلاب پاسخي طبيعي به نوسانات جوي است و آنچه که اين رخداد طبيعي را به يک بلاي طبيعي تبديل مي کند، رفتار انساني نادرست است.وي با تأکيد بر تدوين برنامه جامع مديريت سيل در استان خاطرنشان کرد: اين برنامه جامع مجموعه اي از اقدامات را در بر مي گيرد به بياني ديگر جامع نگر است، موضوعي که در برنامه ريزي مسئولان وجود نداشته و عمدتاً سطحي نگر بوده اند.وي با بيان اينکه در ادبيات مديريت بحران نيازمند رويکردهاي جديد هستيم، اظهار کرد: امروزه حرفي از مقابله با سيل در ميان نيست و اصل موضوع بحث سازگاري است، علاوه براين بايد به سمت اقدامات غيرسازه اي و استفاده از مشارکت مردم و جامع نگري حرکت کرد.وي با بيان اين که نيازها بيش از امکانات موجود است و استاني مانند گلستان نياز به برنامه 20 ساله براي مديريت سيل دارد، تأکيد کرد: طي سال هاي اخير بخش اعظم فعاليت ها مربوط به اقدامات سازه اي بوده و در بخش هاي بيولوژيکي و بيومکانيکي ضعيف عمل شده، آنچه که امروز بيش از هر زمان ديگري به آن نياز داريم مديريت کاربري اراضي و تهيه نقشه هاي پهنه بندي خطر سيل است. از طرفي هم دستگاه هاي وظيفه مند نبايد اجازه دست اندازي به حريم رودخانه ها و سکونت در مناطق پرخطر را به مردم، نهادهاي شبه دولتي و دولتي و حتي نظامي بدهند. وي يکي از دغدغه هاي مهم را سيلاب شهري عنوان کرد و گفت: سيلاب هاي شهري در حوزه عمل شهرداري ها اتفاق مي افتد، با توجه به اينکه اغلب نقاط جمعيتي ما در کنار رودخانه ها و با محوريت آب شکل گرفته اما متأسفانه به مسيل ها و معابر تجاوز شده که اين مسئله تهديد بزرگي براي شهرها و روستاهاي ما به شمار مي رود که در نخستين گام بايد اين اراضي رفع تصرف شود و در گام هاي بعدي اقدامات سازه اي نيز مورد بازنگري قرار بگيرد.

   

  منبع: روزنامه خراسان ویژه استان گلستان


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 19 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160146
 • بازدید امروز :43775
 • بازدید داخلی :2284
 • کاربران حاضر :88
 • رباتهای جستجوگر:322
 • همه حاضرین :410

تگ های برتر